DH658-60-3(14x45)
isolated dot lasermodule, red, 658nm, 60mW, 3V DC, 14x45mm, class 3B
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Size | 145 x 144 x 50mm |
| Material | Polymer |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -50°C - 85°C |
| Storage Temperature | -50°C - 80°C |
| Weight | 10g |
| Luminous transmittance | 0.04% |
| LB Rating | 180-315 R LB7 + IR LB3 >315-370 DIR LB5 OD: 190-370 5+ 400-700 1+ |
| Lens Color | Gray |
![]() | |
|---|---|
| LE650-2.6-5(16x32)10DEG Order no.: 70102734 red, line lasermodule, 10°, 650nm, 2.6mW, 5V DC, 16x32mm, class 1 55.38 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-1-3-FA(14x45)-ADJ Order no.: 70113174 focusable isolated dot laser, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2 69.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(8x21)-F61 Order no.: 70125061 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 8x21mm, class 1, spotsize <0.5mm@61mm 37.73 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB650-5-3-F-S(22x110) Order no.: 70107753 focusable Cross lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 3V DC, 22x110mm, class 1, incl. battery CR123A 147.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-2-3(4X10)-ADJ-HQ Order no.: 70150896 Adjustable dot laser module, red, 650nm, 2mW, 3V DC, 4x10mm, Class 3R 74.71 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R243 Order no.: 70107999 Diffractive Optical Element DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 7.1° @635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-750-1065 Order no.: 70160581 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temple arms, side protection for a wide field of vision, CE-certified EN 207:2009, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print * ● Wavelength: 190-315 D LB8 + R LB4 ● >315-425 D LB4 + IR LB6 ● 650-680 DIR LB1 ● >680-720 DIR LB2 ● 730-1085 DIR LB5 ● 745-765 DIR LB6 ● 750-760 D LB6 + IRM LB7 ● 1063-1065 D LB6 + IRM LB7 ● * Especially suitable for: Laser INFRARED 750nm and INFRARED 1050nm 352.86 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-100-24-F(20X80)-DOE Order no.: 70156812 Adjustable insulated DOE laser module, red, 635nm, 100mW, 24V DC, 20x80mm, class 3B, suitable for the installation of a standard DOE with 8x1.2mm 352.86 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!