LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 670nm (rot) |
| Optical Power | 3mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.8mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 30m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 20 - 55, typ 35mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 18.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH635-2.5-3(12x32)60DEG Order no.: 70107401 isolated Line lasermodule, red, 60°, 635nm, 2.5mW, 3V DC, 12x32mm, class 1 59.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD635-5-3(12x30.5) Order no.: 70104110 focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R 26.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-12(45x75) Order no.: 70112498 Mount for Lasermodul 12mm, Diameter 45mm, Height 75mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH650-16-3(14x45) Order no.: 70102178 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 16mW, 3V DC, 14x45mm, class 3B 101.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-D532-30-3-F(20x90) Order no.: 70121490 Adjustable High Power DOE Laser, green, 532nm, 30mW, 3V DC, 20x90mm, class 3B, with connector 739.41 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLD532-20-5(20x80) Order no.: 70101362 modulated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 20mW, 5V DC, 20x80mm, class 2M 512.52 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE215-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110784 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE Viewfinder - PC - 8x1,2mm 18° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R215 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB650-5-3-F-S(22x110) Order no.: 70107753 focusable Cross lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 3V DC, 22x110mm, class 1, incl. battery CR123A 147.82 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!