MLE650-15-24(14x62)30-F200-C700
Modulatable isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 15mW, 24V DC, 14x62mm,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 0.4mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1.5mrad |
| Beam Diameter | 2mm |
| Size of Laserdot | <3..5mm@5m |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Axial Divergence | ±0.15° |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 2.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 5 - 25, typ 15mA |
| Housing Color | silver |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH808-120-3-F(22x65) Order no.: 70147773 focusable Dot lasermodule, elliptical beam shape, infrared, 808nm, 120mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 140.25 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE247-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111057 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 25° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R247 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DE520-2-5(6.5x22) Order no.: 70141122 dot laser, green, 520nm, 2.0mW, 5V DC, 6.5x22mm, class 3R 76.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB660-50-5(19x95)45DEG-PWL Order no.: 70142686 Line laser, 45°, red, 660nm, 50mW, 5V DC, 19x95 mm, thermal shutdown @50°C, adjustable focus, 130mW laser diode 848.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD635-1-24(12x50)-C3500 Order no.: 70126068 isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 1mW, 24V DC, 12x50mm, cable length 3,5m, class 1 79.75 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH520-30-24(20x120)90-M12-ADJ Order no.: 70147681 Adjustable isolated Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 30mW, 24V DC, 20x120mm, class 2M, with connector M12 without cable, with outside winding, Pin4 for Modulation (TTL 1000 Hz) 361.26 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE350-520-5-3-F(16x65)-QCW Order no.: 70146325 Adjustable DOE lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 2M, internal modulation, with DOE350 15 Linien (rechteckig) - 23,8° @ 520nm PC 8x1.2mm 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB650-5-3(16x45) Order no.: 70103113 isolated Cross lasermodule, red, 80° +/- 10°, 650nm, 5mW, 3V DC, 16x45mm, class 1 77.23 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!