DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 980nm (infrarot) |
| Optical Power | 120mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | 3mm@3m |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Multi Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 5.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Max. Mod. Frequency | 100kHz |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 200 - 600, typ 400mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 53g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE256-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111507 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Square Grid 51x51 Lines PC 8x1.2mm 31,5° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 1 with DOE-DE-R256 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-1-3-FA(14x45)-ADJ Order no.: 70113174 focusable isolated dot laser, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2 69.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC850-16-3-F(14x45)30DEG Order no.: 70115345 focusable isolated Line lasermodule, infrared, 30°, 850nm, 16mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE219-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70132472 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Circle - PMMA - 8x1mm 34°, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R219 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R299 Order no.: 70137705 Diffractive Optical Element DOE Cross - 75° @ 650nm PC 8x1mm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R243 Order no.: 70107999 Diffractive Optical Element DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 7.1° @635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-QD635-5-6(10x22)-ADJ Order no.: 70108569 focusable DOE lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3-12V DC, 10x22mm, class 3R 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| ARD-LASER-MLI650-3-5(10X27) Order no.: 70146738 Line laser module for Arduino, red, 650nm, 3mW, 5V DC, 60° angle of aperture, modulated, 10x27mm, Class 2, with compatible connectors for Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, and ESP32. 17.56 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!