DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Size | 175 x 155 x 60mm |
| Material | Polymer |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -50°C - 85°C |
| Storage Temperature | -50°C - 80°C |
| Weight | 10g |
| Luminous transmittance | 0.22% |
| LB Rating | 316 - 532nm DIR LB5+M LB5 900 - 1080nm DIR LB5 |
| Lens Color | Orange |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70118841 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 60° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R280 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE221-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110968 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 1:72 DOT Circle - PMMA - 8x1mm 25° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R221 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH980-120-5(22x60)90DEG Order no.: 70147766 isolated Line lasermodule, infrared, modulated, 90°, 980nm, 120mW, 5V DC, 22x60mm, class 3R, fixed focus 176.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE256-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111507 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Square Grid 51x51 Lines PC 8x1.2mm 31,5° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 1 with DOE-DE-R256 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-1-3-FA(14x45)-ADJ Order no.: 70113174 focusable isolated dot laser, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2 69.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC850-16-3-F(14x45)30DEG Order no.: 70115345 focusable isolated Line lasermodule, infrared, 30°, 850nm, 16mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE219-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70132472 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Circle - PMMA - 8x1mm 34°, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R219 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R299 Order no.: 70137705 Diffractive Optical Element DOE Cross - 75° @ 650nm PC 8x1mm 49.50 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!