F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 2mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 1.5mrad |
| Size of Laserdot | <0.04mm@15mm |
| Operating Distance | 0.015m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 120mm |
| Wire type | 28AWG, Typ 1061, UL1061 |
| Focus | fixed (15mm) |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.8 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 7 - 30, typ 15mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| PCB | Ja |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICOMARK-LENS-60DEG Order no.: 70159073 PICOMARK Lens, Line, 60° 32.69 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH670-4-6(12x34) Order no.: 70108651 isolated, lasermodule, red 670nm 4mW 4.5-6V DC Class 3R 55.38 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70134186 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 60° @635nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R280 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-15-3(20x80)45-PL-CON Order no.: 70123623 Line lasermodule, green, 45°, 532nm, 15mW, 3V DC, 20x80mm, class 2M, with connector 2.5 mm / 9mm 319.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE635-15-5(14x55)90-F1000 Order no.: 70126334 isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 15mW, 5V DC, 14x55mm, focus 1m, class 2, Cablelength 500mm 344.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI635-2.5-3(8x26)45-F100 Order no.: 70118605 isolated, red linelaser, 635nm, 2.5mW, 45°, 3V DC, class 1, focus 100mm 44.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE206-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110913 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 21° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R206 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC635-5-3-F(16x65)60DEG Order no.: 70109290 Focusable isolated Line lasermodule, red, 60°, 635nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 1 193.19 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!