F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 60° |
| Line Thickness | adjustable |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 150mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 3 - 5V DC |
| Operating Current | 15 - 60, typ 30mA |
| Operating Temperature | -10°C - 40°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 7.3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R199 Order no.: 70148411 Diffraktive optical Element DOE Quasi-continous line - PC - 8x0.63mm - 45.5° @450nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE250-635-5-6(10x24)-ADJ-NT Order no.: 70143898 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 30.8° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R250 with power supply 113.36 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE262-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111194 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE Viewfinder ( Dot Square ) PC - 8x1,2mm 11,8° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R262 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS3B-DE Order no.: 70114232 Safety Label german DIN EN 60825, Class 3B, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-850-2200 Order no.: 70158359 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable arms, CE certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 850-900nm, protection levels DIR LB3+M LB3Y ● Wavelength: >900-950 DIR LB4+M LB4Y ● Wavelength: >950-1000 DIR LB5+M LB5Y ● Wavelength: >1000-1063 DIR LB6+M LB6Y ● Wavelength: >1063-1400 D LB6+IR LB7+M LB7Y ● Wavelength: >1400-1600 DIR LB4+M LB2 ● Wavelength: >1600-2200 DIR LB4 ● Wavelength: 2900-3200 DI LB4 ● Wavelength: 9000-11000 DI LB4 * Particularly suitable for: Laser INFRARED 850-2200nm 554.54 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-740-1100-04 Order no.: 70189933 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temple arms, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 740-780nm, protection levels DIR LB5 ● Wavelength: >780-820nm, protection level D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: >820-1080nm, protection level D LB5 + IR LB7 Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 128.49 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE249-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111439 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 45° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R249 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE257-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70133875 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 51x51 Dots PC 8x1.2mm 31,8° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R257 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!