F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Size | 35 x 35 x 69mm |
| Material | Stainless Steel |
| Operating Temperature | -20°C - 40°C |
| Storage Temperature | -50°C - 50°C |
| Weight | 150g |
| Total Height (h1) | 69mm |
| Mount Diameter (d1) | Ø16.5mm |
| Diameter of Base (d2) | Ø35mm |
| Width of Mount (b) | 67mm |
| Angle of Rotation Alpha (α) | 360° |
| Angle of Rotation Beta (β) | ±360° |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-07(45x75) Order no.: 70115161 Mount for Lasermodul 7mm, Diameter 45mm, Height 75mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-620-700-04 Order no.: 70189926 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temples, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 620-700nm, Protection levels D LB5 + IR LB8 LP Especially suitable for: Laser Red 635nm, RED 650nm 119.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC532-5-5-F(16x65)-C2000 Order no.: 70135190 focusable Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 5mW, 5V DC, 16x65mm, class 1, with 2000mm cable, 18 AWG, with potting compound 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-1-3-FA(14x45)-AP Order no.: 70107333 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2, axial parallel 71.34 EUR |
| DC520-4-3(10.5x37.5)-SPRING Order no.: 70129588 Dot laser, 520nm, green, 4mW, 3-5V DC,10.5x37.5mm, class 3R, spring type 201.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC650-16-3(14x55)30-F78-C120 Order no.: 70148343 isolated Line lasermodule, red, 30°, 650nm, 16mW, 3V DC, 14x55mm, class 2M, fixed focus 78mm, cable length 120mm 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE246-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111040 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R246 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH635-5-5(9x21)60-ADJ Order no.: 70134612 Adjustabel Line lasermodule, red, 60°, 635nm, 5mW, 3-5V DC, 9x21mm, class 1 39.41 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!