DDI520-1-5(12x40)-C200-QCW
isolated Dot lasermodule, direct green, 520nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 2, in…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 658nm (rot) |
| Optical Power | 40mW |
| Laser Class | 3B |
| Divergence | 0.4mrad |
| Size of Laserdot | 3mm@10mm |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 250mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | collimated |
| Output Aperture | 3mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Max. Mod. Frequency | 100kHz |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 5V DC |
| Operating Current | 100 - 150, typ 130mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 22.3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-750-1100 Order no.: 70149166 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temple arms, side protection for a wide field of view, CE-certified EN 207:2009, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 180-315nm, protection levels D LB7 + IR LB4 ● Wavelength: 750-800nm + >1100-1120nm, protection levels DIR LB6 + M LB6Y ● Wavelength: 800-1100nm, protection levels D LB6 + IR LB7 + M LB7Y ● Especially suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm and INFRARED 1064nm 462.10 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDD405-1-5(12.7x40) Order no.: 70116366 Modulated isolated Dot lasermodule, blue, 405nm, 1mW, 5V DC, 12,7x40mm, class 2 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS1-DE Order no.: 70110821 Safety Label german DIN EN 60825, Class 1, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE221-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111323 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:72 DOT Circle - PMMA - 8x1mm 25° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R221 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| RGB-STRIPE-WS2812B-150LED-5V-5M Order no.: 70130652 150 LED Type: WS2812B, 5050 SMD RGB LED on 5 meter roll Waterproof with clear silicone protection 20.92 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R283 Order no.: 70127720 Diffractive Optical Element DOE Solid Line PC - 8x1,2mm 20° @633nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD650-1-4(14x30)-AP-CON Order no.: 70140606 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 4V DC, 14x30mm, class 2 35.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LG650-3-5(10x21)-F500 Order no.: 70103335 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 3mW, 5V DC, 10x21mm, class 1 53.70 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!