DD650-0.4-3(16x60)
isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 16x60mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | expander |
| Wavelength | 850nm (infrarot) |
| Optical Power | 0.85mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 2mrad |
| Size of Laserdot | min 7.5mm, typ 9.5mm, max 11.5mm@2m |
| Operating Distance | 2m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | VCSEL Diode |
| Axial Divergence | ±0.15° |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 300mm |
| Wire type | 28AWG, Typ 1061, UL1061 |
| Focus | fixed (2000mm) |
| Output Aperture | 2.4mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Max. Mod. Frequency | 0.1kHz |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5, typ 5V DC |
| Operating Current | 5 - 25, typ 15mA |
| Housing Color | brass |
| Operating Temperature | -20°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 5g |
| Stripping of wire | 10mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-740-1100-05 Order no.: 70190120 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temples, CE-certified ● Wavelength: 740-780nm, protection level DIR LB5 ● Wavelength: >780-820nm, protection level D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: >820-1080nm, protection level D LB5 + IR LB7 Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 128.49 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE234-635-5-6(10x22) Order no.: 70112382 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Viewfinder - PC - 8x1,2mm 46°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 1 with DOE-DE-R234 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE248-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111064 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 37° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R248 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-3(16x62)-DOE-C Order no.: 70115260 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 1mW, 3V DC, 16x62mm, class 2 436.89 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE256-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70133912 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE Square Grid 51x51 Lines PC 8x1.2mm 31° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R256 104.96 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!