DOE-DE-R350
Diffractive Optical Element DOE 15 Lines (Rectangular) - 23,8° @ 520nm PC 8x1.…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 905nm (infrarot) |
| Optical Power | 4mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Max. Mod. Frequency | 100kHz |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 10 - 30, typ 20mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 9.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD520-1-3(19x86) Order no.: 70150964 Dot Pointer green 1mW with CR123A, laser class 2 53.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH660-10-5(22x90)110-F1500 Order no.: 70140682 Line lasermodule, red, 110°, 660nm, 10mW, 5V DC, 22x90mm, class 1M, focus at 1.5m 94.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-5-5-FA(14x45)-CON Order no.: 70130843 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 5V DC, 14x45mm, class 3R, with connector 113.36 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-16-24(20x80)-F150 Order no.: 70137712 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 24V DC, 20x80mm, class 2, focus 150mm, without protection lens 201.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE253-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119350 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 11 LINES - PC - 8x1,2mm 41° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R253 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG635-1-24-F(20X90) Order no.: 70159455 Focusable, isolated point laser module, red, 635nm, 1mW, 24V DC, 20x90mm, Laser Class 2 285.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-1-5(16x80)-F7000 Order no.: 70140880 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3-5V DC, 16x80mm, class 2, focus 7m 59.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-2-3(4x8)-F30 Order no.: 70148176 59.58 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!