DB520-10-24-FA(20x80)F22000PL-WP
isolated dot lasermodule, green, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 3R, Water…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 34° |
| Operating Distance | 2m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 30 - 90, typ 60mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 34° |
| a | 60mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PMMA |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MH650-40-5(22x65) Order no.: 70102062 modulated focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 40mW, 5V DC, 22x65mm, class 3B 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE253-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119350 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 11 LINES - PC - 8x1,2mm 41° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R253 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DN635-0.7-5(10.6x12.2)-F200 Order no.: 70140897 Dot lasermodule, red, 635nm, 0.7mW, 5V DC, 10.6x12.2mm, class 2 94.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD532-5-3(16x90)-LFBAT Order no.: 70135435 Dot lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 16x90mm, class 3R, incl. battery pack 159.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE219-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119190 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE Circle - PMMA - 8x1mm 34° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R219 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE258-635-1-6(10x22) Order no.: 70111897 DOE Laser Module 635nm, red, 1mW, DOE 11x11 Dots PC 8x1.2mm 38,8°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R258 98.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH658-60-3(14x45) Order no.: 70118568 isolated dot lasermodule, red, 658nm, 60mW, 3V DC, 14x45mm, class 3B 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DP635-0.7-5(10.6x12.2)-F50 Order no.: 70140859 Dot lasermodule, red, 635nm, 0.7mW, 5V DC, 10.6x12.2mm, class 2 94.03 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!