DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Verbaast het u om hier openlijke prijzen te vinden? Bij andere aanbieders ontvangt u uitsluitend individuele offertes? Onze calculaties zijn gebaseerd op transparantie, vertrouwen en gelijke behandeling van onze klanten - en u heeft de mogelijkheid om te vergelijken!
| Stuks: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Korting: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 42° |
| Operating Distance | 2m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | Vast |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 375, typ 250mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 41.8° |
| Beta | 30.3° |
| Gamma | 3° |
| Delta | 30.3° |
| a | 76.3mm |
| b | 54.1mm |
| c | 5.4mm |
| d | 54.1mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Bestel Nr.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| BALLHEAD-MOUNT-25.4(25x84) Bestel Nr.: 70117936 Mount for laser module D=25.4mm, 1/4'' UNC internal thread in the base for attachment. 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| F450-1-5(18x39x11)-USB-FIBER5000 Bestel Nr.: 70145663 Fiber lasermodule, blue, 450nm, 1mW, 5V DC, 18x39x11mm, class 2M, Light diffusing Fiber, Fiberlength 5m, USB Type A-Connector, 512.52 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PLD635-4-3(12x34) Bestel Nr.: 70103731 isolated Dotline lasermodule, red, 635nm, 4mW, 3V DC, 12x34mm, class 3R 109.16 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R286 Bestel Nr.: 70118667 Diffractive Optical Element DOE 1 Solid Line - 8x1 mm 30.5° @660nm 49.50 EUR |
| PICO-IR-VIEWER-01 Bestel Nr.: 70189964 The digital IR viewer PICO-IR-VIEWER-01 enables the visualization of invisible infrared rays from 20 cm to 200 m. Equipped with a self-developed lens, 1/2'' CMOS sensor, HD LCoS display (1280×720), digital zoom up to 6x, and integrated 850 nm IR lamp, it delivers precise results in laser alignment, optics testing, and quality assurance. The robust IP67 housing, operating temperatures from -40 to +50 °C, and WiFi function for photo and video transmission make it ideal for industrial use. 882.27 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDI635-5-5(12x34) Bestel Nr.: 70108958 isolated modulated dotlaser, 635nm, 5mW, 5V DC, class 3R, isolated housing 85.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC520-1-3(10.5x31)-F10000-C127 Bestel Nr.: 70129557 Dot laser, 520nm, green, 1mW, 3-5V DC, 10.5x31mm, class 2 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD450-5-3(12x53.5)-DOE Bestel Nr.: 70144734 focusable isolated DOE lasermodule, blue, 450nm, 5mW, 3V DC, 12x53.5mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 352.86 EUR |
Per toepassingsgebied zijn verschillende veiligheidaspecten van toepassing. Meer hierover vindt u in onze Veiligheids raadgever
To the safety guide
Lasermodules met geometrische patronen talloze praktische toepassingen.
Meer te weten komen!