F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Verbaast het u om hier openlijke prijzen te vinden? Bij andere aanbieders ontvangt u uitsluitend individuele offertes? Onze calculaties zijn gebaseerd op transparantie, vertrouwen en gelijke behandeling van onze klanten - en u heeft de mogelijkheid om te vergelijken!
| Stuks: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Korting: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Lijn |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 16mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.4mrad |
| Fan Angle | 30° |
| Operating Distance | 0.078m |
| Optics | Lensglas met AR-coating |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 120mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | Vast |
| Output Aperture | 3.5mm |
| Potential of Housing | geïsoleerd |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 40 - 100, typ 64mA |
| Housing Color | zwart |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 16.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Bestel Nr.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE246-532-5-3(16x90)-NT Bestel Nr.: 70111040 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R246 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH635-5-5(9x21)60-ADJ Bestel Nr.: 70134612 Adjustabel Line lasermodule, red, 60°, 635nm, 5mW, 3-5V DC, 9x21mm, class 1 39.41 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R199 Bestel Nr.: 70148411 Diffraktive optical Element DOE Quasi-continous line - PC - 8x0.63mm - 45.5° @450nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE250-635-5-6(10x24)-ADJ-NT Bestel Nr.: 70143898 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 30.8° @660nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R250 with power supply 113.36 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE262-532-5-3(16x90)-NT Bestel Nr.: 70111194 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE Viewfinder ( Dot Square ) PC - 8x1,2mm 11,8° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R262 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS3B-DE Bestel Nr.: 70114232 Safety Label german DIN EN 60825, Class 3B, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-850-2200 Bestel Nr.: 70158359 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable arms, CE certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 850-900nm, protection levels DIR LB3+M LB3Y ● Wavelength: >900-950 DIR LB4+M LB4Y ● Wavelength: >950-1000 DIR LB5+M LB5Y ● Wavelength: >1000-1063 DIR LB6+M LB6Y ● Wavelength: >1063-1400 D LB6+IR LB7+M LB7Y ● Wavelength: >1400-1600 DIR LB4+M LB2 ● Wavelength: >1600-2200 DIR LB4 ● Wavelength: 2900-3200 DI LB4 ● Wavelength: 9000-11000 DI LB4 * Particularly suitable for: Laser INFRARED 850-2200nm 554.54 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-740-1100-04 Bestel Nr.: 70189933 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temple arms, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 740-780nm, protection levels DIR LB5 ● Wavelength: >780-820nm, protection level D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: >820-1080nm, protection level D LB5 + IR LB7 Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 128.49 EUR |
Per toepassingsgebied zijn verschillende veiligheidaspecten van toepassing. Meer hierover vindt u in onze Veiligheids raadgever
To the safety guide
Lasermodules met geometrische patronen talloze praktische toepassingen.
Meer te weten komen!