DOE233-635-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 30°…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 4mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.3mrad |
| Beam Diameter | 5mm |
| Size of Laserdot | <3..4mm@10m |
| Operating Distance | 50m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 300mm |
| Focus | fixed (10.0m) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Current | 30 - 70, typ 45mA |
| Housing Color | silver |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 18g |
![]() | LABEL-DIN-CLASS3R-DE Order no.: 70114195 Safety Label german DIN EN 60825, Class 3R, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-3(21X21X50)-AP Order no.: 70189346 Isolated point laser module, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 21x21x50mm, Class 2, axis-parallel 85.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH980-50-3(22x65) Order no.: 70102024 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 980nm, 30mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B 101.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-4-5(8X26)20DEG-F40-M8 Order no.: 70191110 Isolated line laser module, red, 650 nm, 4 mW, 5 V DC, Ø8x26 mm, 20 °, Focus fixed (40mm), Laser class 1, M8 connector 57.06 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-16-3(14x45)-F150 Order no.: 70116052 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 3V DC, 14x45mm, class 2 115.88 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH650-24-3(14x45) Order no.: 70102192 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 24mW, 3V DC, 14x45mm, class 3B 201.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!