DOE-DE-R219
Diffractive Optical Element DOE Circle - PMMA - 8x1mm 31,2° @592nm
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 980nm (infrarot) |
| Optical Power | 120mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 1mrad |
| Size of Laserdot | 1-3mm@0.03-0.07m |
| Operating Distance | 0.03m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 1.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 100 - 200, typ 150mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 53g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-2.5-27(12x50)-AP-FM-IV Order no.: 70137309 Isolated Dot Laser, red 635nm, 2.5mW, 21-27V DC, Laser class 3R, 12x50mm, MTTF at 40°C 10000h, at 23°C 25000h, axial parallel 105.64 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-2-3(4x10)-F17 Order no.: 70150797 Dot laser, 650nm, 2mW, Focus 17mm +/- 2mm, 4x10mm, 3V DC 74.71 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MDD532-10-3(16x62)-DOE-C Order no.: 70145625 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 10mW, 3V DC, 16x62mm, class 3R, modulated 562.94 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!