LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 2.5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1.5mrad |
| Fan Angle | 45° |
| Line Thickness | <1.5mm@2m |
| Operating Distance | 2m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (2000mm) |
| Output Aperture | 3mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 15 - 48, typ 30mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 3.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-30-24(20X90)110 Order no.: 70181203 Green line laser module, 520 nm, 30 mW, 24 V DC, Ø20x90 mm, 110 °, focus adjustable, laser class 2M 277.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD635-3-24(14x50)45DEG-F100 Order no.: 70115932 isolated Line lasermodule, red, 45°, 635nm, 3mW, 24V DC, 14x50mm, cable 3m, focus 100mm, class 1 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICOMARK-650-1000-110DEG Order no.: 70159424 collimated isolated Line lasermodule, red, 110°, 650nm, 1000mW, 230V, 80x80mm, class 3B 1,109.16 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB650-2.5-3-FA(14x45) Order no.: 70100839 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 2.5mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 52.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH520-10-24(20x80)-PL-F500-WP Order no.: 70122985 isolated Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 1M, Water proof IP 67, focus 500mm 688.99 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CG520-10-24-F(20X90)50DEG Order no.: 70159493 focusable isolated Cross lasermodule, green, 50°, 520nm, 10mW, 24V DC, 20x90mm, class 2M 344.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(5x12) Order no.: 70121315 micro dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, class 1, 5x12mm, 3V DC 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-5-5(16x45) Order no.: 70109016 isolated cross lasermodule, red, 90°, 635nm, 5mW, 5V DC, 16x45mm, class 1 108.32 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!