LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Cross |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.8mrad |
| Fan Angle | 60° |
| Line Thickness | <1.0mm@1m |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Stainless Steel |
| Cable length | 200mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 4mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 40 - 80, typ 60mA |
| Housing Color | silver |
| Operating Temperature | -20°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Weight | 105g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-5(5x12) Order no.: 70131970 Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 5x12mm, class 2 43.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFNT-3-C Order no.: 70106718 Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLB655-30-5(15x60)60-ADJ Order no.: 70140415 Adjustable isolated line Laser, gaussian line, red, 655nm, 60°, 30mW, 5V DC, 15x60mm, laser class 2M 789.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-9000-11000-04 Order no.: 70190090 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temple arms, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print. ● Wavelength: 10600nm, protection level DI LB3 Especially suitable for: Laser IR 10600nm 100.76 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-5-6-F(12x36)110 Order no.: 70148190 Adjustable Line lasermodule, line type point red, 110°, 650nm, 3mW, 3-6V DC, 12x40mm, class 1, incl.connector 2.5mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-09(45x75) Order no.: 70114065 Mount for Lasermodul 9mm, Diameter 45mm, Height 75mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD450-40-3(16x65)-DOE Order no.: 70146899 focusable isolated DOE lasermodule, blue, 450nm, 40mW, 3V DC, 16x65mm, class 3R, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 403.28 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-1-3(14x45)90DEG-F150-QCW Order no.: 70124637 Isolated line lasermodule, green, 90°, 520nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 1M, focus f=150mm, internal modulation 1kHz 302.44 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!