DOE286-635-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 63° with power su…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 850nm (infrarot) |
| Optical Power | 15mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.3mrad |
| Fan Angle | 10° |
| Line Thickness | adjustable |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 6.8mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 20 - 120, typ 40mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 23.5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI635-1-24(12x45)-C500-NT Order no.: 70115062 focusable isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 24V DC, 12x45mm, class 2 151.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC532-5-5-F(16x65) Order no.: 70134223 focusable Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 5mW, 5V DC, 16x65mm, class 1 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD658-50-230(35x140)-DOE Order no.: 70115321 Adjustable isolated DOE lasermodule, red, 658nm, 50mW, 230V AC, 35x140mm, class 3B 781.43 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA532-15-5-F(22x80)-CON Order no.: 70133585 focusable Dot lasermodule, green, 532nm, 15mW, 5V DC, 22x80mm, class 3B, incl. 2.1mm connector for power supply 428.49 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-MED-780-1064 Order no.: 70145946 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temples, side protection for a wide field of view, CE certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print * ● Wavelength: 190-315nm, protection levels D LB8 + IR LB4 ● Wavelength: >315-420nm, protection level DIR LB5 ● Wavelength: >420-445nm, protection level DIR LB4 ● Wavelength: 765-1100nm, protection level DIRM LB5 * ● Wavelength: 775-1085nm, protection levels D LB5 + IRM LB6 ● Wavelength: 790-1080nm, protection levels D LB6 + IRM LB7 ● Wavelength: 950-1085nm, protection level DIRM LB6 * Especially suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 403.28 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-3(4x10)-ADJ Order no.: 70152685 Adjustable Dot laser, 650nm, 1mW, Focus adjustable in the range 10-20mm, Spotsize <0.04mm@15.1mm, 4x10mm, 3V DC 83.11 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH780-60-5(15x60)-ADJ Order no.: 70132670 Isolated Dot lasermodule, infrared, 780nm, 60mW, 5V DC, 15x60mm, class 3B 319.24 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!