DD650-0.4-3(16x60)
isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 16x60mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 658nm (rot) |
| Optical Power | 25mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 45° |
| Line Thickness | <0.2mm@0.3m |
| Operating Distance | 0.3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 18AWG, black, 3,6mm |
| Focus | fixed (300mm) |
| Output Aperture | 5.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 3V DC |
| Operating Current | 50 - 120, typ 70mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 18g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA635-2-3(11x60)-CON Order no.: 70138344 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 2mW, 3V DC, 11x60mm, class 3R, with coonector 2.5mm 107.48 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG520-5-5(6x19)-QCW Order no.: 70118421 Dot lasermodule, direct green laserdiode, 520nm, 5mW, 5V DC, 6x19mm, class 3R, internal modulation 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC650-1-3(8x25) Order no.: 70100068 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 8x25mm, class 2 41.09 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AMH650-10-5(14x45) Order no.: 70106787 modulated focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 10mW, 5V DC, 14x45mm, class 3B 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-5-3(16x62)-DOE-C Order no.: 70115277 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 16x62mm, class 3R 453.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| BALLHEAD-MOUNT-16(25x75) Order no.: 70117905 Bracket for lasermodules D=16mm , 1/4'' UNC thread in base plate for mounting 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| AMLC850-16-3-F(14X55)30 Order no.: 70153477 isolated focusable line lasermodule, IR, 30°, 850nm, 16mW, 3V DC, 14x55mm, class 3R, power adjustable 319.24 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!