DOE257-635-5-5(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 51x51 Dots PC 8x1.2mm 31,8° @660nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 0.3mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 2mrad |
| Size of Laserdot | 0.05mm@0.1m |
| Operating Distance | 0.1m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 115mm |
| Wire type | 26AWG, UL, isolated |
| Focus | fixed (100mm) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 10 - 40, typ 30mA |
| Housing Color | brass |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -20°C - 60°C |
| Weight | 5g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Stripping of wire | 3mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC650-1-4.5(14x64)-S-AP Order no.: 70116076 Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 4.5V DC, 14x64mm, class 2, with Battery 86.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DJ650-0.7-3(4x15)-70129496 Order no.: 70129496 smallest red laser module 55.38 EUR |
![]() | |
|---|---|
| F640-0.2-4(6.5x25) Order no.: 70127270 Fiber lasermodule, red, 640nm, 0.2mW, 4V DC, 6x25mm, class 1 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-620-700-04 Order no.: 70189926 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temples, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 620-700nm, Protection levels D LB5 + IR LB8 LP Especially suitable for: Laser Red 635nm, RED 650nm 119.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE215-635-5-6(10x22) Order no.: 70112085 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Viewfinder - PC - 8x1,2mm 18°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R215 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFBAT-AA03-CON2.5 Order no.: 70116243 Batterypack with DC Connector 2,5mm, Output: 3V DC, incl. 2 x AA cell 10.00 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE219-635-10-5-F(16x62) Order no.: 70138177 focusable isolated DOE lasermodule, red, 635nm, 10mW, 5V DC, 16x62mm, class 2M, inkl. DOE Kreis - PMMA - 8x1mm 31,2° @592nm 294.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFBAT-AA03-CON2.1-C1000 Order no.: 70191004 Battery pack with DC connector 2.1mm (GND inside) and cable length 1m, 3V DC, incl. 2 x AA battery 14.20 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!