L520-2-3(10x38)-F5000-C127
Isolated line laser, 520nm, green, 2mW, 3-7V DC, 90°, 10x38mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 0.4mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 1.5mrad |
| Beam Diameter | 3mm |
| Size of Laserdot | <1mm@0.015 |
| Operating Distance | 0.015m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 28AWG, Typ 1061, UL1061 |
| Focus | collimated |
| Potential of Housing | GND(-) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 3V DC |
| Operating Current | 7 - 35, typ 22mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 2g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH532-10-24(20x80)-M12 Order no.: 70133721 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, with connector M12 without cable 352.86 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-10-24(20x80)-70115666 Order no.: 70115666 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 1, with laserlabel 3mm from front edge Weight: 68g 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE281-635-5-6(10x22) Order no.: 70119459 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 1:11 Dot Line - PMMA - 8x1mm 16°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R281 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI650-1.5-5(12x25)-C200 Order no.: 70127263 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1.5mW, 5V DC, 12x25mm, class 3R, cable length 200mm 28.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70134186 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 60° @635nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R280 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LDI650-5-24(14x50)-F1000-CON Order no.: 70126921 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 24V DC, 14x50mm, class 1, cablelength 2m, with connector M12x1 137.73 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CA520-5-24(20X80) Order no.: 70154573 Isolated cross lasermodule, green, 90°, 520nm, 5mW, 24V DC, 20x80mm, class 1 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC635-1-3(6x30)-F150 Order no.: 70107159 Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 1mW, 3V DC, 6x30mm, class 1 85.63 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!