DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 1mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 400mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 4mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 30mA |
| Operating Temperature | -20°C - 40°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 18.6g |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE205-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119343 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE CROSS - 5 - PC - 8x2.1mm 5° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R205 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| C450-7.5-24(15x55)65-F1200 Order no.: 70130591 isolated cross lasermodule, blue, 65°, 450nm, 7.5mW, 24V DC, 15x55mm, class 2 781.43 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-50-230(40x210) Order no.: 70112764 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 50mW, 230V AC, 40x210mm, class 2M, incl. Mounting 495.80 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-740-1100-04 Order no.: 70189933 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temple arms, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 740-780nm, protection levels DIR LB5 ● Wavelength: >780-820nm, protection level D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: >820-1080nm, protection level D LB5 + IR LB7 Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 128.49 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE405-5-3-F-S(22x100) Order no.: 70113518 focusable Line lasermodule, blue, 90°, 405nm, 5mW, 3V DC, 22x100mm, class 1, incl. battery 596.55 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DG650-1-3(7x14)-ADJ Order no.: 70116007 focusable Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 7x14mm, class 2 19.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-3(12x38)-DOE Order no.: 70114713 focusable isolated DOE lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 12x38mm, class 2, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 115.88 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-7-5(12X40)30DEG-F400 Order no.: 70181210 line lasermodule, green, 30°, 520nm, 7mW, 5V DC, 12x40mm, class 2, focus 400mm 226.81 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!