DOE257-635-5-5(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 51x51 Dots PC 8x1.2mm 31,8° @660nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 25mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.6mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <2.5mm@5m |
| Operating Distance | 7m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | fixed (5.0m) |
| Output Aperture | 5.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 3V DC |
| Operating Current | 50 - 130, typ 90mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 18g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD635-5-3(12x30.5) Order no.: 70104110 focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R 26.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC850-0.3-6(10x27) Order no.: 70137293 Focusable Dot lasermodule, infrared, 850nm, min. 0.3mW, max. 0.4mW, 6V DC, 10x27mm, class 1 59.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-07(45x75) Order no.: 70115161 Mount for Lasermodul 7mm, Diameter 45mm, Height 75mm 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE233-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70133837 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 30° @635, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R233 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA658-20-5(20x95) Order no.: 70116618 isolated Dot lasermodule, red, 658nm, 20mW, 5V DC, 20x95mm, class 3B 285.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD520-30-24(20x135)-M12 Order no.: 70121728 isolated, adjustable Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 30mW, 24V DC, 20x135mm, class 2M, stainless steel housing, incl. Mounting 840.25 EUR |
| E532-1-3(24X120)APT20-CON Order no.: 70135183 Adjustable Isolated Expander Laser Module, Green, 532nm, 1mW, 3V DC, 24x120mm, Class 2, with 2.1mm DC Hollow Plug 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE532-5-3-S(22x112)-F2000-AP Order no.: 70121605 DOE lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 22x112mm, class 3R 470.50 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!