DD532-5-3(16x90)-BR-STAR
Starprojector, 532nm, 5mW, with bracket, Beam Diameter: 2.5-3mm Divergence: 0.5…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 30mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.6mrad |
| Fan Angle | 110° |
| Line Thickness | <2.0mm@3m |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5.5mm |
| Lifetime | >8000h |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Operating Current | 70 - 130, typ 100mA |
| Housing Color | black |
| Connector | CON-M12 |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 52g |
| Power Supply | Laser Power Supply, Output: 24V DC, 1A, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: max. 24W, 4-Pin Industrial-M12-Connector |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-1-3(12x32)10DEG-F110 Order no.: 70129250 Isolated line lasermodule, green, 10°, 520nm, 1mW, 3V DC, 12x32mm, class 1, focus f=110mm, 1kHz modulation frquency 243.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS3R-DE Order no.: 70114195 Safety Label german DIN EN 60825, Class 3R, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB808-120-3(22x65)-NT Order no.: 70140538 focusable isolated Dot lasermodule, infrared, 808nm, 120mW, 3V DC, 22x65mm, class 3B with power supply 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-850-2200 Order no.: 70158359 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable arms, CE certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 850-900nm, protection levels DIR LB3+M LB3Y ● Wavelength: >900-950 DIR LB4+M LB4Y ● Wavelength: >950-1000 DIR LB5+M LB5Y ● Wavelength: >1000-1063 DIR LB6+M LB6Y ● Wavelength: >1063-1400 D LB6+IR LB7+M LB7Y ● Wavelength: >1400-1600 DIR LB4+M LB2 ● Wavelength: >1600-2200 DIR LB4 ● Wavelength: 2900-3200 DI LB4 ● Wavelength: 9000-11000 DI LB4 * Particularly suitable for: Laser INFRARED 850-2200nm 554.54 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC635-5-3-F(16x65)60DEG Order no.: 70109290 Focusable isolated Line lasermodule, red, 60°, 635nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 1 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-24(12x50)-AP Order no.: 70135473 Isolated Dot Laser, red 635nm, 1mW, 24V DC, Laser class 2, 12x50mm, , axial parallel 112.52 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE213-635-5-5(10x24) Order no.: 70132526 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 11 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 42°, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R213 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH635-15-3(14x45)-F650 Order no.: 70130119 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 15mW, 3V DC, 14x45mm, focus 650mm, class 2 210.00 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!