DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.8mrad |
| Operating Distance | 7m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 25 - 65, typ 45mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 8.5g |
| Alpha | 5° |
| a | 8.5mm |
| Material | PMMA |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE205-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70133813 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - 5 - PC - 8x2.1mm 5° @650nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R205 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE234-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111248 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE Viewfinder - PC - 8x1,2mm 46° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R234 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICOMARK-LENS-135DEG Order no.: 70159110 PICOMARK Lens, Line, 135° 32.69 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-3(16x90)-NT Order no.: 70110869 Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 3V DC, 16x90mm, class 1 131.01 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE238-635-5-6(10x22) Order no.: 70125726 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE SOLID LINE CIRCLE - PC - 8x2.1mm 3.5° , 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R238 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE212-532-15-24(20X135)-M12 Order no.: 70156300 isolated, adjustable DOE lasermodule, green, 532nm, 15mW, 24V DC, 20x135mm, class 2M, stainless steel housing, incl. Mounting, with DOE-DE-R212 (Cross) 25° @ 532nm 722.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE247-635-5-6(10x22) Order no.: 70112191 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 25°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R247 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE262-520-5-3-F(16X65)-QCW Order no.: 70184532 Focusable DOE laser module, green, 520nm, 5mW, 3V DC, 16x65mm, class 2M, internal modulation, with DOE-DE-R262 378.07 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!