DD650-0.4-3(16x60)
isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 16x60mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 15mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 10° |
| Line Thickness | 15mm@3m |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 5.5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 50 - 120, typ 70mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 13g |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-20-24(20x135)-M12 Order no.: 70123647 isolated, adjustable Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 20mW, 24V DC, 20x135mm, class 2M, stainless steel housing, incl. Mounting 697.39 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R269 Order no.: 70123272 Diffractive Optical Element DOE 10 Rings - PC - 8x1,2mm 51.4° @515nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-5-6(16x45)-F500-PL-C1000 Order no.: 70106763 isolated Cross lasermodule, red, 90°, 635nm, 5mW, 6V DC, 16x45mm, class 1, protection lens 116.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R268 Order no.: 70123265 Diffractive Optical Element DOE Circle - PC - 8x1,2mm 42.1° @488nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA520-3-3-F(12x55)-QCW Order no.: 70137668 adjustable isolated Dot lasermodule, green, 520nm, 3mW, 3DC, 12x55mm, class 3R, internal modulation 1kHz 386.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R399 Order no.: 70148404 Diffraktives optical Element DOE 5 Circles - PC - 8x0.63mm - 40° @450nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE238-635-5-6(10x22) Order no.: 70125726 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE SOLID LINE CIRCLE - PC - 8x2.1mm 3.5° , 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R238 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLE520-5-3(22X82)60 Order no.: 70191240 Modulated line laser module, green, 520 nm, 5 mW, 3 V DC, Ø22x82 mm, Focus fixed (750mm), Laser class 1, Switchable operating mode CW or 1.5Hz 252.02 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!