L520-2-3(10x38)-F5000-C127
Isolated line laser, 520nm, green, 2mW, 3-7V DC, 90°, 10x38mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 1mrad |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 3 - 6, typ 5V DC |
| Operating Current | 20 - 45, typ 30mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 8.5g |
| Alpha | 25° |
| Beta | 1.11° |
| a | 44mm |
| b | 1.94mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PMMA |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE205-635-5-3(16x90)-C1360 Order no.: 70113549 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - 5 - PC - 8x2.1mm 5° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R205 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH850-80-5(18X60)100-PWL-F550 Order no.: 70155488 line laser, infrared, 100°, 850nm, 80mW, 5V DC, 18x60mm, class 3R, uniform line distribution, Powell lens, Focus 550mm, TTL modulation 1,277.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD850-0.55-4(14X30)-AP Order no.: 70182767 isolated Dot lasermodule, infrared, 850nm, 0.55mW, 4V DC, 14x30mm, class 1 62.94 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PLD532-5-3(15x60) Order no.: 70103762 isolated Dotline lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 15x60mm, class 3R 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R372 Order no.: 70129113 Diffractive Optical Element DOE 40100-Dot Pseudo-Random Pattern (59.7°x68.3°@850nm) 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LJ650-5-4.5(14x64)-F250 Order no.: 70121117 Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 5mW, 4.5V DC, 14x64mm, class 1, incl. 3 x LR44 Batteries, Linethickness <0.3mm@0.25m, with button switch 62.10 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-2.5-3(10x40)5DEG-F400 Order no.: 70135572 Isolated line lasermodule, red, 5°, 650nm, 2.5mW, 3V DC, 10x40mm, class 2M 73.87 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-08(45x75)-MAGNETIC Order no.: 70144130 Mount for Lasermodul 8mm, Diameter 45mm, Height 75mm, Magnetic Mount 72.18 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!