MD650-0.9-5(12x34)
modulated focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.9mW, 5V DC, 12x34mm…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Fiber |
| Wavelength | 405nm (blau) |
| Optical Power | 40mW |
| Laser Class | 3B |
| Size of Laserdot | <8mm@5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5, typ 5V DC |
| Operating Current | 100 - 160, typ 130mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Weight | 7g |
| Fiber core diameter | Ø125µm |
| Fiber length | 1m |
| Fiber included | Ja |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD520-5-3(12x60)-QCW-F1300 Order no.: 70122497 Line lasermodule, green, 90°, 520nm, 5mW, 3V DC, 12x60mm, class 1, line thickness <1mm@1,3m, internal modulation 1kHz 243.61 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!