MDE940-1-5(12X40)
Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 30 - 90, typ 60mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 21° |
| Beta | 14.6° |
| Gamma | 0.9° |
| Delta | 14.6° |
| a | 37mm |
| b | 26mm |
| c | 1.6mm |
| d | 26mm |
| Material | PMMA |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE260-635-5-3-S(22x112) Order no.: 70121933 DOE lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 22x112mm, class 2M, incl. DOE-R-260 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC650-1-3(8x25)-HT Order no.: 70122114 Isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 8x25mm, class 2, protection class IP67, High Temperature Module max. 70°C operating Temp. 83.11 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA658-20-5(20x95)-HT-NT Order no.: 70147513 isolated Dot lasermodule, red, 658nm, 20mW, 5V DC, 20x95mm, class 3B, high temperature, incl. power supply 336.05 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R229 Order no.: 70124149 Diffractive Optical Element DOE 1 : 36 DOT CIRCLE - PC - 8x2.1mm 3.5° @532nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MULTI-MOUNT-10(45x75)-MAGNETIC Order no.: 70144154 Mount for Lasermodul 10mm, Diameter 45mm, Height 75mm, Magnetic Mount 72.18 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70133820 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R251 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE234-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111248 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE Viewfinder - PC - 8x1,2mm 46° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R234 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD635-25-24(20x80)-C3000-G Order no.: 70121674 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 25mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, cable length 3m 420.08 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!