DOE257-635-5-5(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 51x51 Dots PC 8x1.2mm 31,8° @660nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.5mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 20m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Stability | +/- 3% @ -10-50°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 22AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 23.5 - 24.5, typ 24V DC |
| Operating Current | 150 - 220, typ 180mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 24g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. |
| internal modulation frequency | 1kHz |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-6(12x50)-WP Order no.: 70147247 isolated dot laser, red, 635nm, 1mW, 6V DC, 12x50mm, class 2, waterproof IP67, protection lens 123.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFNT-24 Order no.: 70126327 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-5(8x21)-ADJ-C150 Order no.: 70132038 focusable isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3-5V DC, 8x21mm, class 2 38.57 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD405-10-24(20x80)-F800 Order no.: 70115543 isolated Line lasermodule, blue, 90°, 405nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 1 562.94 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD405-1-3(14x45)-CON Order no.: 70133332 focusable isolated Dot lasermodule, blue, 405nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2, with 2.5mm connector 110.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE233-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70133837 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 30° @635, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R233 104.96 EUR |
| MDD405-90-5-F(22x65)-NT Order no.: 70147506 Modulated, adjustable, isolated Dot Lasermodule, blue, 405nm, 90mW, 5V DC, 22x65mm, class 3B, incl. power supply 579.75 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC532-5-5-F(16x65)-C2000 Order no.: 70135190 focusable Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 5mW, 5V DC, 16x65mm, class 1, with 2000mm cable, 18 AWG, with potting compound 268.82 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!