DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 3mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 2mrad |
| Fan Angle | 60° |
| Line Thickness | <3 mm@1m |
| Operating Distance | 1m |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 250mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | collimated |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Max. Mod. Frequency | 200kHz |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5.5, typ 5V DC |
| Operating Current | 5 - 30, typ 10mA |
| Housing Color | brass |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -20°C - 65°C |
| Weight | 6g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE289-532-5-3-F(12X55) Order no.: 70181692 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 12x53.5mm, class 2M, incl. DOE289, PC Cross 15° @532nm 302.44 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB650-1-3-FA(14x45)-AP Order no.: 70106220 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2, axial parallel 67.98 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-4-5(10x30)60DEG-F300-C250 Order no.: 70129786 isolated Line lasermodule, red, 60°, 650nm, 4mW, 5V DC, 10x30mm, focus 300mm, class 1 46.97 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE254-635-5-24(16x65)-CON-M12 Order no.: 70129335 focusable isolated DOE lasermodule, red, 635nm, 5mW, 24V DC, 16x65mm, class 2M, with DOE R254 243.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-5-24(12x50)20DEG Order no.: 70118056 isolated line laser, red, 20°, 650nm, 5mW, 24V DC, 12x50mm, class 1 81.43 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFBAT-AA03-CON2.1-C1000 Order no.: 70191004 Battery pack with DC connector 2.1mm (GND inside) and cable length 1m, 3V DC, incl. 2 x AA battery 14.20 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE254-635-5-6(10x22) Order no.: 70112269 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 25 LINES - PC - 8x1,2mm 37°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R254 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI635-2.5-3(8x26)-F60 Order no.: 70138320 isolated, red linelaser, 635nm, 2.5mW, 90°, 3V DC, class 1, focus 60mm 44.45 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!