DOE242-532-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7° with power…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 40mW |
| Laser Class | 3B |
| Divergence | 1mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 100m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 40 - 120, typ 80mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 22.3g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R264 Order no.: 70108217 Diffractive Optical Element DOE 1:9 Dot Line PC 8x1.2mm 0,9° @670nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-5(8x21)-F100 Order no.: 70103779 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 8x21mm, class 2, focus 100mm 41.93 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD840-30-3(14x45)-F500-DOE Order no.: 70135138 isolated dot lasermodule, infrared, 840nm, 30mW, 3V DC, 14x45mm, focus 500mm class 3R, for DOE mounting 210.00 EUR |
![]() | |
|---|---|
| BRACKET-22-STICK Order no.: 70191318 Mount for laser modules Ø22mm, with clamp for Ø16mm to Ø22mm 37.73 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI635-1-24(12x45)-C500 Order no.: 70113204 Focusable isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 24V DC, 12x45mm, class 2, cable 500mm 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC850-0.3-6(8x26) Order no.: 70152470 Focusable Dot lasermodule, infrared, 850nm, min. 0.3mW, max. 0.4mW, 6V DC, 8x26mm, class 1 52.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CA532-10-3(20x80) Order no.: 70100310 Cross lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 3V DC, 20x80mm, class 1M 319.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA532-15-5-F(22x80)-CON Order no.: 70133585 focusable Dot lasermodule, green, 532nm, 15mW, 5V DC, 22x80mm, class 3B, incl. 2.1mm connector for power supply 428.49 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!