MDE940-1-5(12X40)
Dot lasermodule, infrared, 940nm, 1mW, 5V DC, 12x40mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.5mrad |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 20% @ 15-30°C |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 125 - 375, typ 250mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 41° |
| Beta | 29.9° |
| Gamma | 2.99° |
| Delta | 29.9° |
| a | 76mm |
| b | 53mm |
| c | 5.3mm |
| d | 53mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
| PICO-LPG-520-1064-04 Order no.: 70189957 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable arms, CE certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 180-532nm, protection levels DIR LB5 + M LB5 ● Wavelength: 900-1080nm, protection level DIR LB5 Particularly suitable for: GREEN laser 520nm, GREEN 532nm and INFRARED 1064nm 117.56 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC650-1-3(8x25)-HT-CON-JST Order no.: 70125993 Isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 3V DC, 8x25mm, class 2, protection class IP67, High Temperature Module max. 70°C operating Temp. incl. JST-ZHR-2 86.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-30-24(20x135)-M12-DOE Order no.: 70148695 isolated, adjustable DOE lasermodule, green, 532nm, 30mW, 24V DC, 20x135mm, class 3B, stainless steel housing, incl. Mounting 739.41 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE245-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111392 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 10° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2 with DOE-DE-R245 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE270-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70134094 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW,DOE CROSS - 30 - PC - 8x2.1mm 30° @640nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R270 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PLD-800 Order no.: 70126181 Picotronic Green Laser Designator 8mW, expander lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 6V DC, 2xCR123A, Laser Class 2M, focusable, battery operated 411.68 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MCB650-20-5(16x64) Order no.: 70123616 modulated isolated Cross lasermodule, red, 90°, 650nm, 20mW, 5V DC, 16x64mm, class 1 277.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE280-635-10-24-F(16X62) Order no.: 70181623 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 24V DC, 16x62mm, Class 2M, includes DOE 280, Cross 60° @ @635nm 302.44 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!