LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 3mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 1.5mrad |
| Operating Distance | 10m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Output Aperture | 2.5mm |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 3V DC |
| Operating Current | 50mA |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 1.5g |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB650-10-24(20x80)60DEG-C3000-G Order no.: 70121599 isolated cross lasermodule, red, 60°, 650nm, 10mW, 24V DC, 20x80mm, class 2 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH670-4-3(12x34) Order no.: 70101652 focusable isolated Dot lasermodule, red, 670nm, 4mW, 3V DC, 12x34mm, class 3R 47.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH635-5-3(12x32)39DEG Order no.: 70107609 isolated Line lasermodule, red, 39°, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x32mm, class 1 73.87 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R288 Order no.: 70123289 DOE Viewfinder - PC - 8x1mm 53° @ 650nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| NF-S-419424-1-16A Order no.: 70115031 Power Line Filter 16A 250V AC, 50/60Hz to protect Lasermodules from voltage peaks 144.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE218-635-1-6(10x22)-F1100 Order no.: 70128970 DOE lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3-12V DC, 10x22mm, class 1, with DOE R218, Cross pattern, Focus 1100mm 73.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(8x21) Order no.: 70104264 Isolated point laser module, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 8x21mm, Class 1 36.89 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH650-7-3(12x34) Order no.: 70102031 isolated, dot lasermodule, red, 650nm, 7mW, 3V DC, 12x34mm, class 3B 58.74 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!