LFD635-5-3(12x30.5)
focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 3R
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Cross |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 10mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.8mrad |
| Fan Angle | 50° |
| Line Thickness | <1mm@1m |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | Stainless Steel |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 1mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 21.6 - 26.4, typ 24V DC |
| Operating Current | 40 - 80, typ 60mA |
| Connector | CON-M12 |
| Operating Temperature | -20°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Weight | 50g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. |
![]() | LFNT-24-C Order no.: 70115055 Power Supply, Output: 24V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 24W max. SYS 1308-2424-W2E | 2,1 x 5,5 x 11 center positive 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-0.4-3(5x12) Order no.: 70121315 micro dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, class 1, 5x12mm, 3V DC 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-5-5(16x45) Order no.: 70109016 isolated cross lasermodule, red, 90°, 635nm, 5mW, 5V DC, 16x45mm, class 1 108.32 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CI520-4-3(12x47) Order no.: 70124668 Cross lasermodule, 90°, direct green Laserdiode, 520nm, 4mW, 3V DC, 12x47mm, class 1 138.57 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R242 Order no.: 70107982 Diffractive Optical Element DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7.1° @635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-5-3-F(20X70)60DEG Order no.: 70159448 focusable isolated cross lasermodule, red, 60°, 635nm, 5mW, 3V DC, 20x70mm, class 1 226.81 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-5(5x12) Order no.: 70131970 Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 5x12mm, class 2 43.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFNT-3-C Order no.: 70106718 Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLB655-30-5(15x60)60-ADJ Order no.: 70140415 Adjustable isolated line Laser, gaussian line, red, 655nm, 60°, 30mW, 5V DC, 15x60mm, laser class 2M 789.83 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!