DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Cross |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.3mrad |
| Fan Angle | 60° |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 200mm |
| Wire type | 22AWG, black, 3,6mm |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 7mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 12V DC |
| Operating Current | 25 - 65, typ 45mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.1 mm DC socket (GND inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 54g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max, Connector 2,1x5,5x9,5mm center negative |
| Verticality | < ±0.5° |
![]() | NT-TT-12 Order no.: 70122992 Power Supply with connector, Output: 12V DC, Input: 90-264V AC, 50-60Hz, Output Power: 30W max. with DC plug 2,5x5,5x9,5mm. DC Cord 1800mm 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC650-5-24-F(14x55)45-C100-CON Order no.: 70145830 Adjustable isolated line laser module, red, 45°, 650nm, 5mW, 24V DC, 14x55mm, Class 1, with M12 connector 125.13 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB532-10-5(20x80)-POTI Order no.: 70122091 isolated dot lasermodule, green, 532nm, max 10mW, 5V DC, 20x80mm, class 3B, with potentiometer for output power regulation 411.68 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH532-20-24(20x80)-M12 Order no.: 70128659 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 20mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, with connector M12 without cable 386.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD635-1-3(12x30.5)-C400 Order no.: 70131031 focusable Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 12x30.5mm, class 2, 400mm cable 20.92 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE205-520-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119343 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE CROSS - 5 - PC - 8x2.1mm 5° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R205 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| C450-7.5-24(15x55)65-F1200 Order no.: 70130591 isolated cross lasermodule, blue, 65°, 450nm, 7.5mW, 24V DC, 15x55mm, class 2 781.43 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-50-230(40x210) Order no.: 70112764 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 50mW, 230V AC, 40x210mm, class 2M, incl. Mounting 495.80 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-740-1100-04 Order no.: 70189933 Laser protection goggles, full protection, universal fit, comfortable fit, adjustable temple arms, CE-certified, 160mm x 144mm x 48mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 740-780nm, protection levels DIR LB5 ● Wavelength: >780-820nm, protection level D LB5 + IR LB6 ● Wavelength: >820-1080nm, protection level D LB5 + IR LB7 Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 128.49 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!