F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Size | 47.3 x 86.8 x 32.3mm |
| Material | Plastic |
| Cable length | 1360mm |
| Lifetime | >50000h |
| Operating Voltage | 90 - 264, typ 230V DC |
| Output Voltage | 10.8 - 13.2, typ 12V DC |
| Output Voltage minimal | 10.8V DC |
| Output Voltage nominal | 12V DC |
| Output Voltage maximum | 13.2V DC |
| Operating Current | max 1250, typ 600mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.5 mm DC plug (+pole inner) |
| Operating Temperature | 0°C - 40°C |
| Storage Temperature | -20°C - 80°C |
| Weight | 200g |
![]() | NF-S-419424-1-16A Order no.: 70115031 Power Line Filter 16A 250V AC, 50/60Hz to protect Lasermodules from voltage peaks 144.45 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE650-2.5-5(12x32) Order no.: 70107241 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 2.5mW, 5V DC, 12x32mm, class 1 54.54 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD450-30-24(20x135)-M12-DOE Order no.: 70148688 isolated, adjustable DOE lasermodule, blue, 450nm, 30mW, 24V DC, 20x135mm, class 3B, stainless steel housing, incl. Mounting 882.27 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH532-20-24(20x80)-M12-BR Order no.: 70129458 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 20mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M, with connector M12 without cable 478.91 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-45-24(40x210) Order no.: 70121773 isolated Line lasermodule, direct green, 90°, 520nm, 45mW, 24V DC, 40x210mm, class 2M, incl. Mounting 831.85 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!