MLH650-10-5(14x45)
modulated red, line lasermodule, 90°, 650nm, 10mW, 5V DC, 14x45mm, class 1
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 1mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 1mrad |
| Optics | acryl lense |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | Bronze |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >3000h |
| Operating Voltage | 3 - 12, typ 5V DC |
| Operating Current | 25 - 65, typ 45mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 8.5g |
| Alpha | 5° |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PMMA |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
| MDD532-10-3(16x62)-DOE-C Order no.: 70145625 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 10mW, 3V DC, 16x62mm, class 3R, modulated 562.94 EUR |
| DOE350-532-10-3-F(12X55) Order no.: 70191196 Adjustable DOE laser, green, 532 nm, 10 mW, 3 V DC, Ø12x55 mm, focus adjustable, laser class 2M, DC hollow plug 2.5mm, incl. DOE R350 336.05 EUR |
| DOE218-DD635-1-3(12X54) Order no.: 70183382 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 12x54mm, Class 1, incl. DOE-R-218, cross projection 15° 167.98 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!