DOE221-635-1-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 1mW, DOE 1:72 DOT Circle - PMMA - 8x1mm 25°, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Fiber |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 50mW |
| Laser Class | 3R |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | 105 x 42 x 62mm |
| Material | aluminium |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5, typ 5V DC |
| Operating Current | 500 - 1000, typ 750mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 9 Pin D-Sub Male Connector |
| Operating Temperature | -10°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 7g |
| Fiber core diameter | Ø200µm |
| Fiber included | Ja |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DGI650-1-5(7x14)-F35-C125-BELDEN Order no.: 70145908 Miniaturlaser, 650nm, 1mW, 5V DC, Spotsize <1mm@35mm, cable length of 125mm, isolated housing, black anodized aluminium, cable type AWG26-1007 19.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-1-5(8x21)-F100 Order no.: 70103779 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 1mW, 5V DC, 8x21mm, class 2, focus 100mm 41.93 EUR |
![]() | |
|---|---|
| CB635-2-5(16x45)15-F500 Order no.: 70138702 isolated cross lasermodule, red, 15°, 635nm, 2mW, 5V DC, 16x45mm, class 1M 88.15 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!