F450-50-3(14x147)-S-FIBER3M
Fiber lasermodule, blue, 450nm, 50mW, 3V DC, 14x147mm, class 3B, FC connector,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Dot |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 3R |
| Divergence | 0.1mrad |
| Size of Laserdot | adjustable |
| Operating Distance | 100m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | adjustable |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 15 - 70, typ 50mA |
| Housing Color | black |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 13g |
| internal modulation frequency | 1kHz |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-20-24(20x80)-PL-C3000 Order no.: 70120707 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 20mW, 24V DC, 20x80mm, class 2M 436.89 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE233-635-5-6(10x22) Order no.: 70112122 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 Lines (Square Area) - PC - 8x1,2mm 30°, 5V DC, Ø10x22mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R233 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DC635-1-4.5(14x64)-S-AP Order no.: 70127188 Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 4.5V DC, 14x64mm, class 2, with Battery, with switch 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-16-24(20x80)-F800-CON Order no.: 70125887 Isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 16mW, 24V DC, 20x80mm, class 2, with connector 2.1 mm 218.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA635-5-3(14x45)70117455 Order no.: 70117455 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R, power stability <1%, beam diameter round <2mm@20cm 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-3(14x45)90DEG-F100-WP Order no.: 70139099 isolated linelaser, red, 650nm, 5mW 3V DC, 90 degree, 14x45mm, class 1, focus 100mm, waterproof IP67 120.92 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DI650-2-3(4x10)-F15 Order no.: 70149982 Dot laser, 650nm, 2mW, Focus 15mm +/- 2mm, 4x10mm, 3V DC 74.71 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICOMARK-LENS-60DEG Order no.: 70159073 PICOMARK Lens, Line, 60° 32.69 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!