F635-1-5(42x105x62)
Fiber lasermodule, red, 635nm, 1mW, 5V DC, 42x62x105mm, class 2M, FC connector,…
Verbaast het u om hier openlijke prijzen te vinden? Bij andere aanbieders ontvangt u uitsluitend individuele offertes? Onze calculaties zijn gebaseerd op transparantie, vertrouwen en gelijke behandeling van onze klanten - en u heeft de mogelijkheid om te vergelijken!
| Stuks: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Korting: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Lijn |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 16mW |
| Laser Class | 2 |
| Divergence | 0.6mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | instelbaar |
| Operating Distance | 5m |
| Optics | Lensglas met AR-coating |
| Laser technology | diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Focus | instelbaar |
| Output Aperture | 4.5mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 35 - 105, typ 70mA |
| Battery | CR123A Lithium Battery, 3V 1400mAh |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 81g |
![]() | LABEL-DIN-CLASS2-DE Bestel Nr.: 70110838 Safety Label german DIN EN 60825, Class 2, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MAGNETIC-MOUNT-PRO-20(48X86) Bestel Nr.: 70161175 MAGNETIC-MOUNT-PRO for Lasermodul 20mm, Diameter 48mm, Height 86mm, 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-30-5(25x60) Bestel Nr.: 70103045 Dot lasermodule, green, 532nm, 30mW, 3V DC, 25x60mm, class 3R 403.28 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLH660-5-10(10x50)45-PWL-F1815-P Bestel Nr.: 70141993 line laser, red, 45°, 660nm, 5mW, 10V DC, 10x50mm, class 2M, uniform line distribution, Powell lens, Focus 1815mm, Output power control 0-5V, TTL modulation 798.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DF520-10-24(12x40) Bestel Nr.: 70121001 Dot lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 10mW, 12-24V DC, 12x40mm, class 3B 285.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC520-16-3-F(14x55)30-QCW Bestel Nr.: 70125023 focusable isolated Line lasermodule, green, 30°, 520nm, 16mW, 3V DC, 14x55mm, class 2M, internal modulation 1kHz 378.07 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD650-0.4-3(16x60) Bestel Nr.: 70145052 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 16x60mm, class 1 73.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH840-30-3(14x45)90DEG-F500 Bestel Nr.: 70121506 isolated Line lasermodule, infrared, 90°, 840nm, 30mW, 3V DC, 14x45mm, focus 500mm class 3R 159.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-660 Bestel Nr.: 70140347 Laser Safety Eyewear, complete protection, universal fit, comfortable fit over prescription glasses or alone, adjustable temples, side-shields for wide field of view, CE Certified ,Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic Logo imprint * ● Wavelength: 180-315nm, lb rating D LB6 + R LB4 ● Wavelength: >315-400nm, lb rating DR LB4 ● Wavelength: >615-660nm, lb rating DIR LB3 * ● Wavelength: >660-665nm, lb rating DIR LB4 ● Wavelength: >665-715nm, lb rating D LB4 + IR LB5 ● Wavelength: 694nm, lb rating IR LB7 * Especially suitable for: Laser UV 180nm and RED 660nm 310.84 EUR |
Per toepassingsgebied zijn verschillende veiligheidaspecten van toepassing. Meer hierover vindt u in onze Veiligheids raadgever
To the safety guide
Lasermodules met geometrische patronen talloze praktische toepassingen.
Meer te weten komen!