F635-1-5(42x105x62)
Fiber lasermodule, red, 635nm, 1mW, 5V DC, 42x62x105mm, class 2M, FC connector,…
Verbaast het u om hier openlijke prijzen te vinden? Bij andere aanbieders ontvangt u uitsluitend individuele offertes? Onze calculaties zijn gebaseerd op transparantie, vertrouwen en gelijke behandeling van onze klanten - en u heeft de mogelijkheid om te vergelijken!
| Stuks: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Korting: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Lijn |
| Wavelength | 520nm (grün) |
| Optical Power | 15mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 0.4mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | instelbaar |
| Operating Distance | 7m |
| Optics | Lensglas met AR-coating |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Stability | +/- 3% @ -10-50°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | instelbaar |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | geïsoleerd |
| Lifetime | >6000h |
| Operating Voltage | 12 - 24, typ 24V DC |
| Operating Current | 15 - 40, typ 25mA |
| Housing Color | zwart |
| Operating Temperature | -10°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 16g |
| internal modulation frequency | 1kHz |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | NT-TT-12 Bestel Nr.: 70122992 Power Supply with connector, Output: 12V DC, Input: 90-264V AC, 50-60Hz, Output Power: 30W max. with DC plug 2,5x5,5x9,5mm. DC Cord 1800mm 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE206-520-5-3(16x90)-NT Bestel Nr.: 70118933 DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 21° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R206 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-780-1064 Bestel Nr.: 70140330 Laser safety glasses, full protection, universal fit, comfortable to wear over glasses or alone, adjustable temple arms, side protection for a wide field of view, CE-certified, fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print ● Wavelength: 190-315nm, protection levels D LB8 + IR LB4 ● Wavelength: >315-420nm, protection level DIR LB5 ● Wavelength: >420-445nm, protection level DIR LB4 ● Wavelength: 765-1100nm, protection level DIRM LB5 ● Wavelength: 775-1085nm, protection levels D LB5 + IRM LB6 ● Wavelength: 790-1080nm, protection levels D LB6 + IRM LB7 ● Wavelength: 950-1085nm, protection level DIRM LB6 ● Especially suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm 403.28 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB658-50-24(40x210) Bestel Nr.: 70115475 Isolated line laser module, red, 90°, 658nm, 50mW, 24V DC, 40x210mm, Class 2M, incl. mounting bracket 478.91 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-2.8-5(9x22)-PL-C210 Bestel Nr.: 70115710 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 2.8mW, 5V DC, 9x22mm, class 1 50.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH532-30-24(20x120)-M12 Bestel Nr.: 70130676 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 30mW, 24V DC, 20x120mm, class 2M, with connector M12 without cable 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD650-5-5(14x45)45DEG-WP Bestel Nr.: 70129410 isolated linelaser, red, 650nm, 5mW 5V DC, 45 degree, 14x45mm, class 1, focus 1000mm, waterproof IP67 120.92 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R240 Bestel Nr.: 70107968 Diffractive Optical Element DOE 1:16 DOT Circle - PC - 8x1,2mm 10.8° @635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-780-1064-BOX Bestel Nr.: 70144871 Laser safety goggles, full protection, universal fit, comfortable fit over glasses or alone, adjustable temple arms, side protection for a wide field of view, CE certified, Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic logo print - Wavelength: 190-315nm, protection levels D LB8 + IR LB4; Wavelength: >315-420nm, protection level DIR LB5; Wavelength: >420-445nm, protection level DIR LB4; Wavelength: 765-1100nm, protection level DIRM LB5 - Wavelength: 775-1085nm, protection levels D LB5 + IRM LB6; Wavelength: 790-1080nm, protection levels D LB6 + IRM LB7; Wavelength: 950-1085nm, protection level DIRM LB6 - Particularly suitable for: Laser INFRARED 780nm, INFRARED 850nm, INFRARED 905nm, and INFRARED 1064nm Included: Wall holder for safe storage of laser safety goggles - Box made of ABS plastic - Patented tipping opening for quick and easy removal - Includes various stickers for labeling the wavelength range - Mounting materials for wall mounting are included in the delivery 1x sticker with mandatory sign "Wear safety goggles" 1x sticker for labeling hazards from optical radiation 428.49 EUR |
Per toepassingsgebied zijn verschillende veiligheidaspecten van toepassing. Meer hierover vindt u in onze Veiligheids raadgever
To the safety guide
Lasermodules met geometrische patronen talloze praktische toepassingen.
Meer te weten komen!