F635-1-5(42x105x62)
Fiber lasermodule, red, 635nm, 1mW, 5V DC, 42x62x105mm, class 2M, FC connector,…
¿Le sorprende que informemos de nuestros precios de manera tan clara? ¿Sólo recibe ofertas individuales de otros proveedores? Nuestro cálculo de costos se basa en la transparencia, la confianza y la igualdad de trato de todos nuestros clientes - ¡y así usted tiene la opción de comparar!
| Unidades: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Descuento: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Línia |
| Wavelength | 660nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 45° |
| Line Thickness | <1mm@1815mm |
| Operating Distance | 1.815m |
| Optics | Powell Lens |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Opt. Power Stability at const. Temp. | <5% |
| Axial Divergence | ±1° |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, UL, isolated |
| Focus | fixed (1815mm) |
| Output Aperture | 4mm |
| Potential of Housing | aislado |
| Max. Mod. Frequency | 50kHz |
| Lifetime | >10000h |
| Operating Voltage | 9.5 - 10.5, typ 10V DC |
| Operating Current | 30 - 80, typ 50mA |
| Housing Color | negro |
| Operating Temperature | -20°C - 60°C |
| Storage Temperature | -40°C - 85°C |
| Weight | 20g |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LABEL-DIN-CLASS2M-DE Pedido Nr.: 70114201 Safety Label german DIN EN 60825, Class 2M, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DF520-10-24(12x40) Pedido Nr.: 70121001 Dot lasermodule, direct green Laserdiode, 520nm, 10mW, 12-24V DC, 12x40mm, class 3B 285.63 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC520-16-3-F(14x55)30-QCW Pedido Nr.: 70125023 focusable isolated Line lasermodule, green, 30°, 520nm, 16mW, 3V DC, 14x55mm, class 2M, internal modulation 1kHz 378.07 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD650-0.4-3(16x60) Pedido Nr.: 70145052 isolated Dot lasermodule, red, 650nm, 0.4mW, 3V DC, 16x60mm, class 1 73.03 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH840-30-3(14x45)90DEG-F500 Pedido Nr.: 70121506 isolated Line lasermodule, infrared, 90°, 840nm, 30mW, 3V DC, 14x45mm, focus 500mm class 3R 159.58 EUR |
![]() | |
|---|---|
| PICO-LPG-660 Pedido Nr.: 70140347 Laser Safety Eyewear, complete protection, universal fit, comfortable fit over prescription glasses or alone, adjustable temples, side-shields for wide field of view, CE Certified ,Fitover - 144mm x 145mm x 50mm, with Picotronic Logo imprint * ● Wavelength: 180-315nm, lb rating D LB6 + R LB4 ● Wavelength: >315-400nm, lb rating DR LB4 ● Wavelength: >615-660nm, lb rating DIR LB3 * ● Wavelength: >660-665nm, lb rating DIR LB4 ● Wavelength: >665-715nm, lb rating D LB4 + IR LB5 ● Wavelength: 694nm, lb rating IR LB7 * Especially suitable for: Laser UV 180nm and RED 660nm 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE214-635-5-5(10x24)-ADJ Pedido Nr.: 70133004 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1.2mm 2°, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 3R with DOE-DE-R214 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MEJ658-100-3(14x45)47DEG-AWL Pedido Nr.: 70147650 modulated isolated expander laser, red, 658nm, 100mW, 3V DC, 14x45mm, class 3B, with SHARP Laserdiode 243.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH658-60-3(14x45)90DEG-F500 Pedido Nr.: 70118490 isolated Line lasermodule, red, 90°, 658nm, 60mW, 3V DC, 14x45mm, focus 500mm, class 3R 310.84 EUR |
Según el ámbito de aplicación, hay que tener en cuenta diferentes aspectos de seguridad. Aprenda más en nuestra guía de seguridad.
Ir a guía de seguridad
Módulos láser con patrones geométricos para numerosas aplicaciones prácticas.
¡Descubra más!