DOE250-520-5-3(16x90)-NT
DOE Laser Module 520nm, green, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 29,3° with power…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | expander |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 2mW |
| Laser Class | 1M |
| Divergence | 0.6mrad |
| Beam Diameter | 30mm |
| Size of Laserdot | <30mm@5m |
| Operating Distance | 30m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (5.0m) |
| Output Aperture | 30mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 15 - 55, typ 42mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 190g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-1-3(12x38)-DOE-C1500 Order no.: 70121988 focusable isolated DOE lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 12x38mm, class 2, prepared for mounting a standard DOE 8x1,2mm 118.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE635-15-24(20x118)-F3000-SIDE Order no.: 70142556 isolated Line lasermodule, red, 90°, 635nm, 15mW, 24V DC, 20x118mm, focus 3m, class 2, 90° turned Head 470.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| E658-100(22x80)-NO-D Order no.: 70107623 Expander Lasermodule with Laser Diode ML101-J23, without driver, laser class 3R 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD635-3-24(14x50)45DEG-F100 Order no.: 70115932 isolated Line lasermodule, red, 45°, 635nm, 3mW, 24V DC, 14x50mm, cable 3m, focus 100mm, class 1 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE286-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119039 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 63° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R286 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DA635-1-3(16x58) Order no.: 70100099 isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 16x58mm, class 2 73.87 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MAGNETIC-MOUNT-PRO-11(48X86) Order no.: 70160987 MAGNETIC-MOUNT-PRO for Lasermodul 11mm, Diameter 48mm, Height 86mm, 89.83 EUR |
![]() | |
|---|---|
| MLD532-10-5(20x80) Order no.: 70101270 Modulated isolated line lasermodule, green, 90°, 532nm, 10mW, 5V DC, 20x80mm, class 2 327.65 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!