E532-1-3(24X120)APT20-CON
Adjustable Isolated Expander Laser Module, Green, 532nm, 1mW, 3V DC, 24x120mm,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.6mrad |
| Fan Angle | 360° |
| Line Thickness | <3mm@3m |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 3mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 3V DC |
| Operating Current | 35 - 60, typ 50mA |
| Battery | CR123A Lithium Battery, 3V 1400mAh |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 101.5g |
![]() | LABEL-DIN-CLASS1-DE Order no.: 70110821 Safety Label german DIN EN 60825, Class 1, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE284-635-5-3(16x90)-NT Order no.: 70119091 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 41 LINES - PC - 8x1,2mm 63° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R284 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| E635-2-3(20x120)APT15 Order no.: 70106589 expander laser, red, 635nm, 2mW, 3V DC, 20x120mm, class 2M 235.21 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE231-635-10-5-F(16X62) Order no.: 70183030 Adjustable isolated DOE laser module, red, 635nm, 10mW, 5V DC, 16x62mm, Class 2M, DOE Dot Pattern 101 X 101 - 5° @635nm 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LABEL-DIN-CLASS2-DE Order no.: 70110838 Safety Label german DIN EN 60825, Class 2, 38x23mm, yellow, PET 0.60 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-4-5(10x30)60DEG-F300-C250 Order no.: 70129786 isolated Line lasermodule, red, 60°, 650nm, 4mW, 5V DC, 10x30mm, focus 300mm, class 1 46.97 EUR |
![]() | |
|---|---|
| F635-1-5(42x105x62) Order no.: 70143997 Fiber lasermodule, red, 635nm, 1mW, 5V DC, 42x62x105mm, class 2M, FC connector, Fiber core diameter 200 µm, incl. collimating optic 1,193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB650-15-230(40x210)-F3000 Order no.: 70113181 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 15mW, 230V AC, 40x210mm, class 2, incl. Mounting 386.47 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI635-2.5-3(8x26)-F60 Order no.: 70138320 isolated, red linelaser, 635nm, 2.5mW, 90°, 3V DC, class 1, focus 60mm 44.45 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!