DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 532nm (grün) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <1mm@1.5m |
| Operating Distance | 1.5m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Beam Mode | TEM00 |
| Laser technology | Solid State (YVO4+KTP) |
| Stability | +/- 10% @ 15-30°C |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | 26AWG, 0,14mm² |
| Focus | fixed (1500mm) |
| Output Aperture | 5mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 150 - 450, typ 300mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | 15°C - 30°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Warm up time | <15min |
| Weight | 55g |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-5-3(20x80)-PL-C3000 Order no.: 70113501 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 5mW, 3V DC, 20x80mm, class 1, with protection lens 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI635-5-3(8x26)45-F2500 Order no.: 70127102 Isolated Line lasermodule, red, 45°, 635nm, 5mW, 3V DC, 8x26mm, class 1, focus 2500mm 62.94 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD532-1-3(20x80)-AP Order no.: 70107272 axial parallel, isolated, Dot lasermodule, green, 532nm, 1mW, 3V DC, 20x80mm, class 2 252.02 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DH808-1200-5(45x100) Order no.: 70103472 focusable Dot lasermodule, infrared, 808nm, 1200mW, 5V DC, 45x100mm, class 4 890.67 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DDI635-3-5(12x34)-C500 Order no.: 70110142 focusable isolated Dot lasermodule, red, 635nm, 3mW, 5V DC, 12x34mm, class 3R 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LH650-24-5(14x45)-PL Order no.: 70110074 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 24mW, 5V DC, 14x45mm, class 2M 184.79 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-50-5(85x50x40) Order no.: 70107562 Isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 50mW, 5V DC, 85x50x40mm, class 2M 747.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-5-24(16x80)90-F1000-C100 Order no.: 70152777 line laser, green, 90°, 520nm, 5mW, 24V DC, 16x80mm, class 1, Focus 1m 201.60 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!