DOE242-635-5-6(10x22)
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 16x16 DOTS - PC - 8x1,2mm 7°, 5V DC, Ø10x…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | Line |
| Wavelength | 650nm (rot) |
| Optical Power | 24mW |
| Laser Class | 2M |
| Divergence | 1mrad |
| Fan Angle | 90° |
| Line Thickness | <1.5mm@3m |
| Operating Distance | 3m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | Single Mode Diode |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 100mm |
| Wire type | Belden, Typ 1007, 26AWG |
| Focus | fixed (3000mm) |
| Output Aperture | 7mm |
| Potential of Housing | insulated |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 4.5 - 5, typ 5V DC |
| Operating Current | 45 - 120, typ 70mA |
| Housing Color | black |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Weight | 16.2g |
| Power Supply | Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. |
| Stripping of wire | 5mm |
![]() | LFNT-5 Order no.: 70114683 Power Supply with stripped/tinned wires, Output: 5V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3W max. 22.61 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LE520-30-5(20x118)-F3000-SIDE-NT Order no.: 70145151 isolated Line lasermodule, green, 110°, 520nm, 30mW, 5V DC, 20x118mm, focus 3m, class 2, 90° turned Head, with power supply 571.34 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DE650-16-3-F-S(22x100)-70125900 Order no.: 70125900 focusable dot lasermodule, red, 650nm, 16mW, 3V DC, 22x100mm, class 3R 108.40 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC650-5-3(14x55)35-F1400-AP Order no.: 70138108 isolated Line lasermodule, red, 35°, 650nm, 5mW, 3V DC, 14x55mm, class 1M, fixed focus 1400mm 98.24 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R286 Order no.: 70118667 Diffractive Optical Element DOE 1 Solid Line - 8x1 mm 30.5° @660nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LFD635-1-3(16x90)-NT Order no.: 70121629 dot laser, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 16x90mm, class 2 115.88 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-5-3(20x80)-F1500-PL Order no.: 70112672 isolated line laser, green, 90°, 532nm, 5mW, 3V DC, 20x80mm, class 1, focus 1500mm, protection lens 268.82 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LD532-5-3(20x80)-PL-C3000 Order no.: 70113501 isolated Line lasermodule, green, 90°, 532nm, 5mW, 3V DC, 20x80mm, class 1, with protection lens 193.19 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI635-5-3(8x26)45-F2500 Order no.: 70127102 Isolated Line lasermodule, red, 45°, 635nm, 5mW, 3V DC, 8x26mm, class 1, focus 2500mm 62.94 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!