E532-1-3(24X120)APT20-CON
Adjustable Isolated Expander Laser Module, Green, 532nm, 1mW, 3V DC, 24x120mm,…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 2M |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 30 - 90, typ 60mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 13.3° |
| Beta | 0.74° |
| a | 23.4mm |
| b | 1.3mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| BALLHEAD-MOUNT-15.5(25x74) Order no.: 70117899 Mount for laser module D=15.5mm, 1/4'' UNC internal thread in the base for mounting 66.30 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LB650-1-3(16x45) Order no.: 70103717 isolated Line lasermodule, red, 90°, 650nm, 1mW, 3V DC, 16x45mm, class 1 53.70 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DD635-0.4-24(12x45) Order no.: 70118063 isolated adjustable dot laser, red, 635nm, 0.4mW, 24V DC, 12x45mm, class 1 77.23 EUR |
![]() | |
|---|---|
| E532-1-3(24x120)APT20-C300-C Order no.: 70114348 focusable isolated Expander lasermodule, green, 532nm, 1mW, 3V DC, 24x120mm, class 2, with DC 2.5mm plug 310.84 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE249-635-5-5(10x24)-ADJ Order no.: 70134117 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE CROSS - PC - 8x1,2mm 45° @633nm, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 1M with DOE-DE-R249 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LI650-5-5(8x26)45DEG-F250 Order no.: 70127171 isolated Line lasermodule, red, 45°, 650nm, 5mW, 5V DC, 8x26mm, class 1, focus 250mm 57.06 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE252-532-5-3(16x90)-NT Order no.: 70111101 DOE Laser Module 532nm, green, 5mW, DOE 5 LINES - PC - 8x1,2mm 23.9° with power supply, 3V DC, Ø16x90mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R252 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB520-1-3-FA(14x45)-AP-QCW Order no.: 70127010 isolated Dot lasermodule, green, 520nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2, axial parallel, internal modulation 1kHz 294.03 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!