DOE251-635-5-6(10x24)-ADJ
DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE 7 LINES - PC - 8x1,2mm 8.9° @650nm, 5V DC…
Are you surprised that we communicate our prices so openly? Other suppliers only give you individual quotations? Our costing is also based on transparency, trust and treating all customers equally and this gives you the ability to compare!
| Pcs: | 10 | 50 | 100 | 250 | 500 | 1000 |
| Discount: | 10% | 15% | 20% | 25% | 30% | 35% |
| Warranty | 1Jahre |
| Beam Shape | DOE |
| Wavelength | 635nm (rot) |
| Optical Power | 5mW |
| Laser Class | 1 |
| Divergence | 0.5mrad |
| Operating Distance | 1m |
| Optics | Glass lens AR coated |
| Laser technology | diode |
| Protection Lens | Ja |
| Size | |
| Material | aluminium |
| Cable length | 1360mm |
| Focus | fixed |
| Output Aperture | 6mm |
| Potential of Housing | VDD(+) |
| Lifetime | >5000h |
| Operating Voltage | 2.7 - 3.3, typ 3V DC |
| Operating Current | 30 - 90, typ 60mA |
| Housing Color | cyan |
| Connector | 2.5 mm DC plug (GND pole inner) |
| Operating Temperature | -20°C - 50°C |
| Storage Temperature | -40°C - 80°C |
| Power Supply included | Ja |
| Weight | 43g |
| Power Supply | Power Supply, Output: 3.3V DC, Input: 100-240V AC, 50-60Hz, Output Power: 3.3W max, Connector 2,5x5,5x9,5mm center negative |
| Alpha | 22.6° |
| Beta | 22.6° |
| Gamma | 31.5° |
| Delta | 0.45° |
| a | 40mm |
| b | 40mm |
| c | 56.4mm |
| d | 0.8mm |
| Diameter (without holder) | 8mm |
| Material | PC |
![]() | AM1-1203SZ Order no.: 70114928 DC DC Converter IN=12V OUT=3V 1 Watt (300 mA) 16.72 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DB635-1-3-FA(14x45)-ADJ Order no.: 70113174 focusable isolated dot laser, red, 635nm, 1mW, 3V DC, 14x45mm, class 2 69.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| LC850-16-3-F(14x45)30DEG Order no.: 70115345 focusable isolated Line lasermodule, infrared, 30°, 850nm, 16mW, 3V DC, 14x45mm, class 3R 369.66 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE219-635-5-6(10x24)-ADJ Order no.: 70132472 DOE Laser Module 635nm, red, 5mW, DOE Circle - PMMA - 8x1mm 34°, 5V DC, Ø10x24mm, Laser Class 2M with DOE-DE-R219 104.96 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R299 Order no.: 70137705 Diffractive Optical Element DOE Cross - 75° @ 650nm PC 8x1mm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-DE-R243 Order no.: 70107999 Diffractive Optical Element DOE 17x17 Dots - PMMA - 8x1mm 7.1° @635nm 49.50 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE-QD635-5-6(10x22)-ADJ Order no.: 70108569 focusable DOE lasermodule, red, 635nm, 5mW, 3-12V DC, 10x22mm, class 3R 31.85 EUR |
![]() | |
|---|---|
| ARD-LASER-MLI650-3-5(10X27) Order no.: 70146738 Line laser module for Arduino, red, 650nm, 3mW, 5V DC, 60° angle of aperture, modulated, 10x27mm, Class 2, with compatible connectors for Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, and ESP32. 17.56 EUR |
![]() | |
|---|---|
| DOE289-532-5-3-F(12X55) Order no.: 70181692 focusable isolated DOE lasermodule, green, 532nm, 5mW, 3V DC, 12x53.5mm, class 2M, incl. DOE289, PC Cross 15° @532nm 302.44 EUR |
Depending on the application, various safety aspects need to be considered. Learn more with our Safety Guide
To the safety guide
Laser modules with geometric patterns for a number of practical applications.
Learn more!